Chemikálie v kosmetice, které škodí hormonální rovnováze?  Denně je používáme.

Chemikálie v kosmetice, které škodí hormonální rovnováze? Denně je používáme.

O zdraví žen, o dopadu používání chemických kosmetických výrobků, a o významu používání bezpečných produktů napsala známá influencerka Nat Kringoudis DrTCM, hormonální revolucionářka a představitelka plodnosti.

Jak jsem poprvé zkusila "přírodní" šampon a byla to hrůza...

"Vzpomínám si…není to tak dávno, co jsem si umyla vlasy „přírodním“ šamponem a kondicionérem. Výsledkem jsem nebyla nijak zvlášť zklamaná; tedy až na to, že vlasy vypadaly, jako kdybych je vydrhla mycím prostředkem na nádobí, za to moje peněženka byla o dost lehčí. Přírodní krása nebyla levná a nebyla ani příliš účinná. Díky rychlému vývoji v této oblasti je dnes přírodní krása nejen úžasná, ale i cenově dostupná. Z dlouhodobého hlediska vám může ušetřit víc než jen peníze…pomůže vám držet se z dosahu lékařské ordinace a cítit se ve své kůži šťastnější a zdravější.

Hledala jsem alternativu

Byla jsem pevně rozhodnuta neměnit přípravky své osobní péče, ledaže bych našla skutečně fungující alternativu. Určitě bych nevyměnila svůj šampon a kondicionér za něco, co by mě pocitově připravilo o všechny ty výživné oleje na mých kadeřích. Anebo za pocit osmirkovaného obličeje. Neměla jsem zájem měnit svůj make-up za hmotu připomínající bláto a vyvolávající pocity nevole a sebeobětování na oltář zdraví. A jakkoli to zní hloupě, měla jsem ráda své vyzkoušené a testované přípravky.

Naštěstí, jak šel čas, přírodní krása udělala ve svém vývoji veliký skok kupředu. V současnosti nejenže nabízí mnoho výjimečných alternativ, ale také chrání naše hormony a naše zdraví. Víte, kosmetický průmysl je poněkud neregulovaný, což znamená, že v našem oblíbeném make-upu, nebo péči o pokožku a ostatních pleťových výrobcích se nacházejí nebezpečné ingredience. Přísady, které by s kůží do styku nikdy přijít neměly. Ptáte se proč? Nejčastěji tyto přísady zlepšují konzistenci, prodlužují trvanlivost a umožňují výrobci maximalizovat zisk (protože jsou super levné).

Denně na sebe nanášíme chemikálie, které negativně ovlivňují hormonální rovnováhu

Stejně jako je tomu s jídlem, které jíme, tak i vše, co aplikujeme na své tělo, nám může prospívat nebo škodit. To znamená, že ovlivní naše tělo ve prospěch našeho zdraví. Anebo nás může vést tam, kam bychom se nikdy dostat nechtěly. Chemikálie, běžně přítomné v konvenčních kosmetických produktech a v drogerii pro domácnost, jsou známé jako chemické disruptory. To jsou látky, které poškozují endokrinní systém a narušují hormonální rovnováhu v těle. Možná jste slyšeli o hormonálních problémech jako polycystický ovariální syndrom, problémy s plodností, endometrióza, adenmyóza nebo příšerná menopauza a je jich daleko víc.

Naše genetika určuje mnohé, ale je to životní prostředí, včetně stravy, životního stylu, stresu, chemické expozice, emocí atd. To vše může účinně nastartovat reakci těla v případě, že chemické látky změní hormonální regulaci. U někoho se mohou vyskytovat méně zřetelné hormonální problémy, jako je např. bolestivá ovulace, PMS nebo nezvyklé chutě. Chemické látky mění fungování našich hormonů, a to převážně k horšímu.

Jedním z hlavních důvodů, proč tyto chemikálie ovlivňují naše tělo je to, že typicky napodobují estrogen a vedou tělo ke stavu přebytku. Když je estrogen vysoký, progesteron obvykle klesá, což může vyvolat mnoho příznaků. Takže, aniž byste si to uvědomovaly, zásobíte své tělo zvýšeným množstvím estrogenu a zvyšujete tak jeho přirozené množství. Vaše tělo následně dělá vše, co je v jeho silách, aby regulovalo, metabolizovalo a detoxikovalo toto příliš vysoké množství hormonů.

Je důležité si uvědomit, že estrogen není našim nepřítelem. Je nezbytný pro řadu klíčových tělesných funkcí, například pro tvorbu děložní sliznice. Ale přílišné množství čehokoli škodí. Vysoká hladina estrogenu je rovněž spojena s řadou onemocnění včetně gynekologických nádorů nebo endometriózy.

Jak se tomu vyvarovat?

Nebojte se, není žádný důvod k panice. Existuje několik velmi jednoduchých úkonů, díky kterým bude vaše tělo šťastnější a vyrovnanější. Pouhá změna pleťových produktů, za kosmetiku přírodní a složenou z těch nejlepších ingrediencí, znamená krok správným směrem.

Nezapomeňte, že vaše kůže je také vaším největším orgánem. Absorbuje až 70% toho, co na ni aplikujete, což znamená, že péče o vlastní tělo je jednoduchý způsob, jak začít.

Jediné, o co nám jde, je usnadnit vám rozhodování. Pro nás se ten skutečný důkaz nachází v tubě. Krásné produkty s úžasnými benefity, o kterých není třeba dlouho rozmýšlet. Už jsme vám prozradili, že jsme tady proto, abychom vám ulehčili život (a to prospěje vaší hormonální rovnováze!)"