Opravdu víte, co obsahují přípravky pleťové kosmetiky?

Opravdu víte, co obsahují přípravky pleťové kosmetiky?

Složení kosmetických přípravků může přispívat k vašim hormonálním problémům.

Možná jste se již setkaly s diagnózou jako je polycystický ovariální syndrom (PCOS) nebo endometrióza, případně trpíte na premenstruační syndrom (PMS) nebo ovulačními bolestmi. V jádru jakékoliv reprodukční problematiky leží vlastní hormonální nerovnováha, ať už velká či malá. Jeden z možných faktorů, který se na této hormonální disharmonii podílí, může spočívat právě v produktech osobní péče. Kosmetika, péče o vlasy a tělo hrají obrovskou roli ve vašem hormonálním zdraví, neboť konvenční výrobky velmi často obsahuji endokrinní disruptory (hormonálně aktivní látky, které zasahují do normálních funkcí endokrinního systému, zkráceně ECD) a narušují hormonální rovnováhu.

Pokožka je největším tělesným orgánem. Je to právě kůže, jenž odděluje vnitřní orgány od vnějšího světa a absorbuje až 80% toho, co na ni lokálně aplikujete. To vše pokračuje přímou cestou do krevního oběhu a z krve následně do endokrinního systému.

 

Co je minerální olej, který obsahuje většina běžně dostupné kosmetiky?

Jednou z hlavních složek mnoha pleťových přípravků je minerální olej. Zde jsou některé skutečnosti, které byste měli vědět o minerálním oleji:

  • Minerální olej pochází z ropy
  • Minerální olej je okluzivní. To znamená, že pokrývá pokožku a vytváří bariéru, která zabraňuje dýchání a znemožňuje jí navrátit se do přirozené rovnováhy. Neobsahuje žádné živiny a  jen velmi málo hydratuje pokožku.
  • Minerální olej je téměř nemožné metabolizovat. To znamená, že se dostane do vašeho těla (netvoří tedy pouze bariéru). Ve vašem těle se pak v průběhu času hromadí.

Studie z roku 2011 v časopise Journal of Women's Health dokonce uvádí:

„Existují pádné důkazy o tom, že uhlovodíky z minerálních olejů jsou největšími kontaminanty lidského těla. Toto znečištění představuje přibližně 1 gram na osobu. Možné způsoby kontaminace zahrnují inhalaci vzduchu, příjem potravy a absorpci kůží ". Více o studii zde.

Lidské tělo bohužel nedokáže minerální olej metabolizovat a ten pak svým působením zvyšuje hormonální nerovnováhu. Možná se divíte, jak se dostal do naší kosmetiky. Důvod, proč ho mnoho společností využívá, je příznivá cena. Pokud nebudete volit moudře, dopad na vaše zdraví a hormony může být doživotní.

Pokud jste těhotná a používáte přípravek na strie, pečlivě si přečtěte přísady, protože většina produktů obsahuje minerální olej nebo ropu. Prvních několik složek na těchto produktech je uvedeno v pořadí podle obsaženého množství. Pokud je minerální olej nebo ropa uvedena v horní části seznamu, nastal nejvyšší čas přehodnotit produkty, které používáte.